W jakich budynkach oswietlenie awaryjne

Systemy oświetlenia awaryjnego posiadają bardzo dużą rolę w przemyśle. W halach produkcyjnych, gdzie pracownicy obsługują maszyny będące dostępne części ruchome, w wypadku nagłego braku oświetlenia mogą oni zostać trwale okaleczeni, i nawet że stać zagrożone ich działanie. W terminie utraty zasilania elektrycznego, urządzenia co prawda przestaną działać, ale silniki rozpędzone do wysokich obrotów zatrzymają się dopiero po kilku chwilach od przerwania wpływu prądu.

Vivese Senso Duo Shampoo

Chociażby w ostatnich maszynach, gdzie zastosowano systemy automatycznie hamujące pracę ruchomych elementów po odłączeniu napięcia, ich zatrzymanie niemal wcale nie jest szybkie. Aby uniknąć takim zdarzeniom należy używać systemy oświetlenia awaryjnego. Różnią się one na inne rodzaje, ale zadaniem każdego z nich stanowi utrzymanie oświetlenia pomieszczeń przez pewien moment po zaniku zasilania. Dzięki temu goście mogą bezpiecznie zatrzymać maszyny, oraz w razie towarzyszącego pożaru - łatwo opuścić budynek.

Najpopularniejszym sposobem oświetlenia awaryjnego, dobrego nie właśnie w przemyśle lecz i w domach mieszkalnych, są specjalne oprawy oświetleniowe. Oprawwa oświetlnia awaryjnego posiada wbudowany mały akumulator, który magazynuje energię elektryczną w czasie dobrej pracy instalacji. W okresie nagłego zaniku napięcia, specjalny układ elektroniczny przełącza zasilanie oprawy na siłę z akumulatora. Do czasu wybrania się baterii światło jest włączone. System opraw ma że pewne wady, jakimi jest podawanie małych akumulatorów, starczających na zaledwie kilkadziesiąt, i czasem tylko kilkanaście minut działania oświetlenia.

Własny sposób teoretyczny do stosowania w przemyśle polega na wygospodarowaniu dodatkowego pomieszczenia, gdzie zostają zainstalowane duże akumulatory i kształty sterujące. Można i użyć generatora, dzięki czemu nie tylko oświetlenie awaryjne będzie mogło robić wiele godzin, ale działalność będzie bogata jeszcze oddać do kolejnych urządzeń, na przykład komputerów czy niektórych maszyn.